InInspiracje

Ukochałam sobie styl skandynawski

Styl skandynawski daje możliwość stworzenia nowoczesnego i neutralnego wnętrza, które będzie idealnym tłem dla przedmiotów odzwierciedlających charakter domowników.

Od lat nie mogłam jakoś się zdecydować co do ulubionego stylu wnętrz, każdy posiadał w sobie coś z czym utożsamiałam swoje wymarzone mieszkanie. Chciałam by było przejrzyste, eleganckie i z klasą, a jednocześnie nowoczesne i sprzyjające roślinnym/naturalnym motywom. Styl Hamptons i Eklektyczny są bardzo szykowne, jednak drewniany pieniek nie bardzo pasowałby w otoczeniu pozłacanych zdobień. Boho natomiast jest aż nadto dla mojej natury dziki i orientalny. I tutaj na prowadzenie wysuwa się styl skandynawski, ze swoim szerokim wachlarzem zalet.

Przejrzystość – głównie dzięki tej cesze tak bardzo polubiłam ten styl. Jasne, pastelowe kolory, sprawiają, że wnętrze zyskuje optycznie przestrzeń. Dodatkowo neutralne barwy otoczenia tworzą idealne tło do wyeksponowania wyjątkowych przedmiotów, dlatego też jest to przestrzeń, w której designerskie przedmioty nie zniknął bez śladu.

fot1

Minimalizm – w przypadku urządzania pierwszego mieszkania na starcie brakuje Ci wszystkiego, od obieraczki do ziemniaków, przez lampy, po resztę mebli, więc cóż bardziej pasuje do tych wszystkich braków niż styl minimalistyczny. (“Czemu masz tylko biurko w pokoju, trzymasz wszystkie książki na podłodze, a z sufitu zwisa Ci łysa żarówka? – Tak ma być, preferuję styl skandynawski – minimalistyczny” ) ;)

fot2

Geometryczność – spójnym elementem z wyżej wymienionymi zaletami jest również prostota formy wyrażona za pomocą wszechobecnej w stylu skandynawskim geometrii. Współgra to z ostatnimi trendami na flat design, który towarzyszy nam już wszędzie począwszy od technologi. Wydaje mi się, że jest to swego rodzaju krok w przyszłość. Czy przedstawiane nam od zawsze miasta przyszłości nie obfitowały w proste, geometryczne kształty?

fot4

Grafiki i diy –  jak to przystało w mojej profesji, pałam szczególnym zainteresowaniem do wszelkiego rodzaju illustracji i grafik komputerowych. Jednym z elementów dekoracyjnych w stylu skandynawskim są ramki z grafikami i plakaty z sentencjami. Jeśli chodzi o DIY i Zrób to Sam, otwartość na tego rodzaju twórczość wynika między innymi właśnie z prostoty form, ale także z preferowanego i znanego chociażby z Ikeii, (która jak wiadomo wywodzi się z jednego z krajów skandynawskich), trendu na meble i akcesoria do złożenia samemu. Często zdarza się też tak, że akcesoria wykonane są z łatwo dostępnych tworzyw jak glina, tektura czy papier, dzięki temu kreatywne osoby dostają spore pole do popisu.fot5

Praktyczność – kto był w ikeii ten wie jakimi prawami rządzą się tamtejsze projekty – praktyczne wnętrza w każdym rozmiarze. Nie zawsze potrzebne nam są setki metrów by pomieścić przyzwoitą garderobę i spiżarnię, czasem z pozoru wąski kąt może okazać się pojemną przestrzenią do przechowywania.

Ekologiczność i naturalność – skandynawowie mają głęboko zakorzenioną jedność z naturą, wcale im się nie dziwię bo tamtejsze tereny złożone z licznych półwyspów, zapierają dech w piersi. Na całe szczęście wraz z trendami wnętrzarskimi, ze skandynawii wyszła również moda na dbanie o ekologię. Ich sklepy oferują wiele produktów, które ułatwiają nam podjecie kroków w tym kierunku. Na topie jest więc wszech obecny recykling pod co podpiąć możemy  też wiele z projektów diy
i czerpanie tworzyw z natury, jak np. drewniane bale w formie stołków lub stolików.

fot6Zdjęcia: Pinetrest

 Jeśli wpadł Wam w oko powyższy stoliczek po lewej, w zeszły piątek udało mi się dorwać taki na promocji w sklepie Auchan w Lublinie za 56 zł. Było to dla mnie niemałe zaskoczenie bo zazwyczaj widywałam je w cenach bliżej 200 zł.
Niestety nie wiem czy są dostępne w ofercie w innych miastach.

A jakie są Wasze ulubione style wnętrz?

 

 

 

By
10

You may also like